Ε.ΚΕ.ΒΙ.
01. To EKEBI
02. Προώθηση της ανάγνωσης
03. Προβολή στο εξωτερικό
04. Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης
05. Έκθεση Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου
06. Ενίσχυση Δημιουργών - Επαγγελματιών
07. Τεκμηρίωση - Βιβλιοθήκες - Έρευνες
08. Τράπεζα δεδομένων - Αρχεία
09. Εκδόσεις του ΕΚΕΒΙ
10. Νομικά θέματα
 
ΑΡΧΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ SITE MAP LINKS ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Αρχείο συγγραφέων
Αρχείο λογοτεχνικών βραβείων
Αρχείο εικονογράφων
Αρχείο μεταφραστών
Αρχείο εκδοτών
Αρχείο βιβλιοπωλείων
Αρχείο βιβλιοθηκών
Αρχείο μεταφρασμένων ελληνικών βιβλίων
Αρχείο περιοδικών
Ανθολογία ελληνικής ποίησης
Αρχείο 'Βιβλίο & Τέχνη'
Επιστήμες του Ανθρώπου
Θεματικές Εκθέσεις
Αρχείο ημερίδων για βιβλιοθήκες
Κέντρα φιλοξενίας λογοτεχνών
Αρχείο κριτικών λογοτεχνίας
01. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ 10ης ΔΕΒΘ
Αναζητήστε τις φωτογραφίες σύμφωνα με την ημερομηνία ή τον τίτλο της εκδήλωσης  

02. Παράταση αιτήσεων για συμμετοχή στο πρόγραμμα «Φράσις» του ΕΚΕΒΙ
Η Επιτροπή του Προγράμματος «Φράσις» του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ) συνεδρίασε στις 13 Μαΐου αποφασίζοντας να παραταθεί έως τις αρχές Ιουνίου η δυνατότητα υποβολής αιτήσεων από ενδιαφερόμενους εκδοτικούς οίκους, φορείς, πνευματικά ιδρύματα και πολιτιστικούς οργανισμούς του εξωτερικού για την επιχορήγηση μεταφράσεων Ελλήνων συγγραφέων.  

03. 10η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης: Αντίστροφη μέτρηση για το «άνοιγμα των πυλών»
Τα εγκαίνια της Εκθεσης θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 16 Μαΐου (ώρα: 7.30 μ.μ.), στην κεντρική πλατεία της Έκθεσης.  

04.  10η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης (16 -19 Μαΐου 2013)
Διαβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα εκδηλώσεων της 10ης ΔΕΒΘ.  

05. 10η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης - 16 έως 19 Μαΐου 2013
Η Έκθεση ετοιμάζεται σ’ εντατικούς ρυθμούς από το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου, με γνώμονα το γεγονός ότι αποτελεί κορυφαίο ετήσιο ραντεβού για εκδότες, συγγραφείς, βιβλιόφιλους και άλλους επαγγελματίες του κλάδου.  

06. «Φράσις» - Πρόγραμμα επιχορήγησης μεταφράσεων ελληνικών βιβλίων σε ξένες γλώσσες
Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού και του νέου ΔΣ του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου θα επαναλειτουργήσει το πρόγραμμα «Φράσις» με καινούργια Επιτροπή.  

07. Τα Εργαστήρια Βιβλίου του ΕΚΕΒΙ
Από το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου διευκρινίζεται ότι η λειτουργία των Εργαστηρίων Βιβλίου του ΕΚΕΒΙ έχει προς το παρόν ανασταλεί και σε κανέναν δεν έχει παρασχεθεί το δικαίωμα να παρουσιάζεται ως συνεχιστής. Σχετικά με το θέμα έχει αποσταλεί εξώδικο προς το βιβλιοπωλείο που εμφανίζεται με διαφημίσεις ως συνεχιστής των Εργαστηρίων που επί σειρά ετών λειτούργησαν με επιτυχία από το ΕΚΕΒΙ.  

Οι αποδέκτες βραβείων, επαίνων και τιμητικών διακρίσεων

του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου

από το 1970 ως το 2006

 

Α.- ΣΕ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΕΡΓΑ

(αναφέρεται σε παρένθεση ο εκδοτικός οίκος που ανέλαβε αργότερα την έκδοση)

 

Ιστορίες προσχολικής ηλικίας

 

Βραβεία

1977 Μαρία Γουμενοπούλου Ο Τσιλιβίθρας κι άλλα παράξενα (Μουστάκα)

1981 Φιλίσα Χατζηχάννα Μικρές ιστορίες της Κατερίνας (Κέδρος)

1990 Ελένη Τσιάλτα Τρεις μικροί κύκλοι

 

Έπαινοι

1977 Γιολάντα Πατεράκη Η Αλίνα και ο ήλιος (Καστανιώτης) 

1981 Άρια Κλώντια Με βαρκούλα τη χαρά και σημαία την αγάπη (Άγκυρα)

1990 Άννα Καλογήρου Παύλου Μοναδικές ιστορίες

1990 Φωτεινή Μυλωνά Είμαι η Αλίκη  

 

Παραμύθια

 

Βραβεία

1970 Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη Ο Σπουργίτης με το κόκκινο γιλέκο (Πάπυρος)

1972 Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη Ο Αλέξης με το ξύλινο άλαγο (Απ. Διακονία)

1972 Πιπίνα Τσιμικάλη Η Περιστέρω και η Αλεπού (Ατλαντίς)

1973 Καλλιόπη Σφαέλλου Η ιστορία του Φιρφιρή (Εστία)

1974 Μαρούλα Κλιάφα Η ηλιαχτίδα (Κέδρος)

1975 Πιπίνα Τσιμικάλη Οι πονηριές της αλεπούς (Κέδρος)

1976 Γεωργία Λεράκη Σαν αλήθεια και σαν ψέμα (Κέδρος)

1976 Γιολάντα Πατεράκη Η δαντελένια σκούφια της γιαγιάς (Μουστάκα)

1977 Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου Τρεις φορές κι έναν καιρό, σ΄ ένα πλανήτη

         μακρινό, Εκδόσεις των Φίλων – Πατάκης)

1979 Αυγή Παπάκου Πού βρίσκεται το καστανόδασο; (Εκδόσεις των Επτά)

1979 Μαρία Πυλιώτου Κι έζησαν εκείνοι καλά - Β΄ Βραβείο (εκδόθηκε στην Κύπρο)

1979 Γαλάτεια Παλαιολόγου Μια μπουλντόζα θυμάται Εκδόσεις (Λύχνος)

1980 Ιωάννα Σαραβάνου Πέντε Γρηγόρηδες και έξι Σταμάτηδες (Καστανιώτης)

1982 Πιπίνα Τσιμικάλη Οι μυλωνάδες και η νυφίτσα  (Κέδρος)

1985 Ευγένιος Τριβιζάς Ο ναυαγός κοκκινοτρίχης (Κέδρος)

1990 Λιλιάνα Δρίτσα Ο Μηχανούλης

 

Έπαινοι

1975 Αυγή Παπάκου Ένα λουλούδι για τη Φωτούλα (Πέλλα)

1975 Γεωργία Λεράκη Η νεραϊδούλα του χιονιού (Βασδέκης)

1976 Μαρία Γουμενοπούλου Μια ωραία πεταλούδα (Έλαφος)

1976 Βούλα Μάστορη Στα φτερά των μελισσών - Στη γη με τα μυρμήγκια

         (Παπαδόπουλος)

1976 Ιωάννα Σαραβάνου Ο Μωλό  (Εκδόσεις των Επτά)

1977 Άννα Σαφιλίου Ο σκύλος μου και η Μίνα  (Κέδρος)

1978 Αθηνά Παπαδάκη Ο τενεκές του λαδιού (Καστανιώτης)

1979 Μαριάννα Αίνου Κουτούζη Κρινιώ η Γοργώ και τ΄αθάνατο νερό (Κέδρος)

1980 Έλλη Παιονίδου Τα δυο αδέρφια και το μαύρο ποτάμι (Σύγχρονη Εποχή)

1984 Κική Δεμερτζή Γιαννακοπούλου Το μυρμηγκάκι ο Κλο (Βασδέκης)

 

Διηγήματα

 

Βραβεία

1974    Άρια Κλώντια Ο Χρυσαφής και άλλα διηγήματα, Αθήνα 1977

1977 Σοφία Φίλντιση Θαλασσινά παιδικά διηγήματα (Μνήμη)

1977 Νίτσα Τζώρτζογλου Νησιά στο κύμα (Εκδόσεις των Επτά)

1978 Σοφία Φίλντιση Νιότη χωρίς τραγούδια (Μίνωας)

1990  Γαλάτεια Γρηγοριάδου Σουρέλη Κίνηση λάθος, κίνηση σωστή*

1990  Mαρία Βελετά Βασιλειάδου Η Πέμπτη στάση*

-----------

*     Στάλθηκαν στο Πολωνικό τμήμα της ΙΒΒΥ για τη συλλογή Κρυστάλλινη καρδιά, που επρόκειτο να εκδοθεί στη μνήμη της Τζέλα Λέπμαν.

 

΄Επαινοι

1978 Χρήστος Σκανδάλης Ο Βοριάς και τα λουλούδια (Λύχνος)

1978 Καλλιόπη Σφαέλλου Μικροί αναγνώστες (Εστία)

1978 Πιπίνα Τσιμικάλη Ιστορίες της Κατοχής (Κέδρος)

 

 

Ιστορίες από τη φύση

 

Βραβεία

1973 Ελένη Βαλαβάνη Ιστορίες (Εκδόσεις των Επτά)

1979 Δημήτρης Μανθόπουλος Αγριολούλουδα για σένα (Εκδόσεις των Επτά)

1979 Σοφία Φίλντιση Μισά της στεριάς, μισά της θάλασσας (Μίνωας)

1980 Αγγελική Βαρελλά Τα βούκινα της φύσης (Πατσούρης)

1980 Γαλάτεια Παλαιολόγου Έξι χαμόγελα (Εκδόσεις των Επτά)

1980 Θέτη Χορτιάτη Τα δέντρα μας  (Κέδρος)

1981 Χάρης Σακελλαρίου Όμορφος κόσμος  (Άγκυρα)

1985 Κατερίνα Μουρίκη Φτερωτό παραμύθι (΄Αγκυρα)

 

Έπαινος

1979 Μαίρη Καραμήτσου Η φύση ... και μέσα στους τέσσερις τοίχους (Δίδυμοι)

 

 

Ποίηση

 

Βραβεία

1972 Γιώργης Κρόκος Χελιδονοφωλιές

1974 Παύλος Κριναίος Ποιήματα

1975 Σοφία Ζώντου Παιδικά Ποιήματα

1977 Γιώργης Κρόκος Τα τραγούδια του ήλιου

1978 Δημήτρης Μανθόπουλος Με λένε ήλιο (Εκδόσεις των Επτά)

1978 Θέτη Χορτιάτη Τα μήλα, τα φύλλα (Κέδρος) -  Β΄ βραβείο

1978 Ελευθερία Ποντικοπούλου Σπουργίτια στην αυλή μας -  Β΄ βραβείο

1980 Ντίνα Χατζηνικολάου Καλημέρα. . . καληνύχτα  (Δίπτυχο)

1982 Δημήτρης Μανθόπουλος Σαράντα χαμόγελα  (Ευρωεκδοτική)

1984 Κική Δεμερτζή Γιαννακοπούλου Το μαγικό μπαλόνι

1984 Αντρέας Κωνσταντινίδης 33Κρίκοι σε μια ατέλειωτη αλυσίδα

1987 Χρυσούλα Σκανδάμη Λυγαριές κι αγριομέντα

 

Έπαινοι

1975 Έλλη Βάλβη Σταυροπούλου Παιδικά ποιήματα  

1975  Χρίστος Πύρπασος Παιδικά ποιήματα

1975  Χάρης Σακελλαρίου Το αλφαβητάρι των πουλιών (Βασιλείου)

1977  Χρίστος Πλακονούρης Το παιδί και το τριφύλλι

1977  Βασίλης Χαρωνίτης Καλημέρα άνοιξη (Βασιλείου)

1982  Μαρία Γουμενοπούλου Πεντόβολα (Ηλιοτρόπιο)

1986  Χρυσούλα Σκανδάμη Φεγγαρούπολη

 

Μυθιστόρηματα για μεγάλα παιδιά και νέους

 

Βραβεία

1971 Νίτσα Τζώρτζογλου Ο Σιναπόσπορος (Εκδόσεις των Επτά)

1976 Γαλάτεια Γρηγοριάδου Σουρέλη Εμένα με νοιάζει  (Εστία – Πατάκης)

1979 Σπύρος Επαμεινώνδας Οι μεγάλες σκιές  (Εκδόσεις των Επτά)

1979 Φράνση Σταθάτου Το θαύμα της Ρόδου (Εστία)

1980 Λίτσα Ψαραύτη Με την Ανδρομέδα στον γαλάζιο πλανήτη (Εστία)

1983 Νίτσα Τζώρτζογλου Η Αργυρώ (Κέδρος)

1983 Μυρτώ Σεϊζάνη Το Γερμανάκι

1983 Λίτσα Ψαραύτη Ανάσες και ψίθυροι του δάσους (Κέδρος)

1984 Τούλα Τίγκα Οδός Γραβιάς (Μίνωας – Πατάκης)

1986 Βασίλης Χατζηβασιλείου Μέρες Αλμύρaς

1992 Τούλα Τίγκα Η εποχή των Υακίνθων (Πατάκης)

1996 Ειρήνη Μάρρα Το άδειο μπουκάλι (Πατάκης)

1999 Γιάννης Ρεμούνδος Αιέν αριστεύειν, Αρίστο! (Ψυχογιός)

 

Έπαινοι

1979 Πιπίνα Τσιμικάλη Σ΄ ένα χωριό κοντά στην πόλη

1985 Λίτσα Παναγιωτοπούλου Σε μια βδομάδα το πολύ (Τ.Ι.Ε.)

1986 Αντώνης Δελώνης Άκου, φίλε! (Καμπανάς)

1987 Μαρία Αβρααμίδου Γράμμα στον μοναχικό αδερφό μου (Πατάκης)

1989 Πόλυ Μηλιώρη Το δισάκι μου στον ώμο (Πατάκης)

1991 Ελένη Τσιάλτα Τον είπανε καύσωνα

1992 Ελένη Δικαίου Μου μαθαίνετε να χαμογελώ, σας παρακαλώ; (Πατάκης)

1992 Άννα Καλογήρου-Παύλου Κρητικός ή Θανάσης

1994 Νένα Κοκκινάκη Θέλω να χαμογελάς

1999 Λένα Μερίκα Με κίμινο και αγάπη

 

Μυθιστορηματικές Βιογραφίες

 

Βραβείο

1980 Ζωή Κανάβα Με τις αλυσίδες της ελευθερίας (Αποστολική Διακονία)

 

Έπαινος

1981 Χρήστος Σκανδάλης Ο Αϊ-Γιώργης, ο Νεομάρτυρας Ιωαννίνων (Έκδοση Βιβλιοπωλείου Ιεράς Μητροπόλεως Ιωαννίνων)

 

Χρονικό μιας ελληνικής πολιτείας

 

Βραβεία

1976 Ελένη Βαλαβάνη Ταξίδι στ΄ Ανάπλι (Δωδώνη)

1976 Αγγελική Βαρελλά Καλοκαίρι στη Μονεμβασιά (Πατσούρης)

1978 Γιολάντα Πατεράκη Η αρχόντισσα του Αιγαίου (Εκδόσεις των Επτά)

 

Έπαινοι

1977 Γιώργος Σακκάς Καλαμάτα, η πρώτη ελεύθερη πόλη

1977 Καλλιόπη Σφαέλλου  Θησαυρός στη Ναύπακτο (Μουστάκα)

1978 Νίτσα Τζώρτζογλου Στο λόφο του Επάνω Εγκλιανού (Εκδόσεις των Επτά)

1981 Κίρα Σίνου Στην πόλη του Αϊ-Δημήτρη (Κέδρος)

1982 Βασίλης Δ. Αναγνωστόπουλος Το μπουγαρίνι (Χριστόπουλος)

1982 Ζωή Κανάβα Πασχαλιά με οτοστόπ (Α.Σ.Ε.)

 

 

Θεατρικά έργα

 

Βραβεία

1975 Μαρία Γουμενοπούλου Ο Μιχαλάκης και το δίκιο του

1982 Φράνση Σταθάτου Αγαπημένο μου ρομπότ (Ηράκλειτος) 

 

Έπαινοι

1978 Μαρία Γουμενοπούλου Ο ξεριζωμός

1978 Ιωάννα Σαραβάνου Από τ’ αδέρφια σου,  με αγάπη

 

Έρευνα: Τι παιχνίδια παίζουν τα παιδιά μας;

 

Βραβεία

1978 Γεωργία Ταρσούλη Τα παιχνίδια μας (Ο.Ε.Δ.Β.) 

1978 Γ. Θωμάς Τα παραδοσιακά παιχνίδια των παιδιών στο Προμήρι Πηλίου

 

Έπαινος

1978 Κώστας Σπανός  Τα παιχνίδια της Δεσκάτης

 

 

 

 

Εικονογράφηση

 

Μακέτες:

Βραβεία


1970 Άρτεμις Νικολαϊδου

1972 Α. Βασιλακόπουλος

1972 Βάσω Ζαμπέλη

1972 Πέτρος Ζαμπέλης

1973 Ι. Κουτσούρης

1973 Μαρίνα Ορφανίδου

1975 Νεφέλη Ραυτοπούλου

1977 Λ. Λιοκουκουδάκης

1983 Ελευθερία Σιόλα


 

Έπαινοι


1975 Ρίτα Γεωργίου

1975 Άννα Μενδρινού

1977 Σοφία Ζαραμπούκα

1983 Αγγελική Μακρή

1983 Πέννυ Φωτοπούλου

 


 

Αφίσες:

Βραβεία

1991 Βάσω Ψαράκη, για το μήνυμα της ΙΒΒΥ 1991

1994 Νικόλας Ανδρικόπουλος - για τα 25 χρόνια από την ίδρυση του Κύκλου

 

Β.-  ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ

 

Βραβείο Πηνελόπη Μαξίμου
Για παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας

 

Βραβεία

1988 Ελένη Βαλαβάνη Οι καπετάνιοι (Τα Χρυσά Βιβλία)

1989 Βασίλης Χατζηβασιλείου Ο συμβουλάτορας (Παρατηρητής)

1990 Μαρία Βελετά Βασιλειάδου  Το ερωτευμένο αστέρι (Σύγχρονη Εποχή)

1990 Φιλίσα Χατζηχάννα Ο μεγάλος μπελάς (Ψυχογιός)

1991 Κατερίνα Καριζώνη-Χεκίμογλου Χίλιες και μία νύχτες των Βαλκανίων (Ερμής)

1993 Μάρω Λοϊζου Μήπως είδατε τον Αόρατο; (Πατάκης)

1993 Λίτσα Παναγιωτοπούλου Ένα δέντρο ζητάει αυλή (Α.Σ.Ε.)

1995 Μαρία Βελετά Βασιλειάδου Οι περιπέτειες του γατώνου Νιαρ-νιάουζεν

         (Σύγχρονη Εποχή)

1996 Μελίνα Καρακώστα  Τα αστέρια που ζήλευαν (Πατάκης)

1997 Ευγένιος Τριβιζάς Ο Λούκουλος τρώει πυγολαμπίδες (Κέδρος)

1998 (δεν απονεμήθηκε)

1999 Αγγελική Βαρελλά Τα παπουτσάκια που λένε παραμύθια (Άγκυρα)

2000 Βούλα Μάστορη Ο χιονάνθρωπος πήρε τη μαμά (Πατάκης)

2001 Ζωή Βαλάση Η βασιλοπούλα που ζητούσε τοφεγγάρι (Ελληνικά Γράμματα), και

         Φωτεινή Φραγκούλη Το μισό πιθάρι (Ελληνικά Γράμματα)

2002 Μαρία Ρουσάκη Μέλπω η μοναδική (Παπαδόπουλος) και

         Ευδοκία Σκορδαλά-Κακατσάκη Ο βασιλιάς των ονείρων (΄Αγκυρα)

2003  (δεν απονεμήθηκε)

2004  Χρήστος Μπουλώτης Ο κλέφτης των καρπουζιών (Πατάκη)

2005    Μάνος Κοντολέων «Μαζί θα περάσουμε το χειμώνα» είπε το έλατο (Πατάκης)

2006    Φραντζέσκα Πετράκη- Αλεξοπούλου Φίλοι; ...Φως Φανάρι (Παπαδόπουλος)

2007     (δεν απονεμήθηκε)

2008    Βασιλική Νευροκοπλή Αν τα αγαπάς, ξανάρχονται  (Λιβάνης)

2009  Χρυσάνθη Τσιαμπαλή Κελεπούρη,  Ένα ποντίκι αλλιώτικο από τ' άλλα  (Ψυχογιός)

 

Έπαινοι

1996 Βαγγέλης Ηλιόπουλος Η περιπέτεια της ζαρωμένης κάλτσας (Δελφίνι)

1998 Βαγγέλης Ηλιόπουλος Ο Τριγωνοψαρούλης (Πατάκης)

1998 Σοφία Μαντουβάλου Το σύννεφο που έβαλε τα κλάματα (Καστανιώτης)

1999 Ελένη Τορόση Κουμπότρυπες κι ελέφαντες (Πατάκης)

1999 Πόλυ Βασιλάκη Ο γίγαντας πανσές κι η Φεγγαρένια (Πατάκης)

2000 Κατερίνα Αναγνώστου Μια φορά μια φωλιά (Μίνωας)

2000 Μαρία Λυρατζή Η Σμαραγδένια (Πατάκης)

2001 Φυλλιώ Νικολούδη Το χαρούμενο λιβάδι (Ελληνικά Γράμματα)

2002 Γιάννης Κοντός Αριστείδης, ο μικρός ιπποπόταμος (Κέδρος)

2003 Σοφια Μαντουβάλου Ο Ρίκο κοκορίκο (Μικρή Μίλητος) και

        ΄Αννα Δάρδα-Ιορδανίδου Τα 31 κουδουνάκια (Κέδρος)

2005 Δημήτρης Κάσσαρης  Οι χοντρές κυρίες (Κέδρος) 

         Αμάντα Μιχαλοπούλου Οι περιπέτειες της Αεροπλανούλας (Πατάκης)

2006 Κώστας Μάγος Το μυστικό της θάλασσας (Πατάκης)

2007 Δέσποινα Μπογδάνη-Σουγιούλ Μ’ ένα χάρτινο φεγγαράκι...ταξιδεύω (Πατάκης)

2009 Λιάνας Δενεζάκη Ένας γενναίος σκύλος (Λιβάνης)

 

 

Για παιδιά μέσης σχολικής ηλικίας

 

Βραβεία

1993 Ηρώ Παπαμόσχου, Το πέρασμα της γάτας (Πατάκης)

1994 Κατερίνα Μουρίκη Το ξεχασμένο συρτάρι  (Άγκυρα)

1995 Λίτσα Ψαραύτη Τα δάκρυα της Παρσεφόνης (Πατάκης)

1996 Σοφία Ζαραμπούκα Φίλοι φίλοι καρδιοφίλοι, ο Λίνος (Πατάκης)

1996 Μάνια Καπλάνογλου Τέσσερις γίγαντες κι ένας πέμπτος (Δελφίνι)

1997 Παντελής Καλιότσος  ΄Ενα σακί μαλλιά (Πατάκης)

1998 (δεν απονεμήθηκε)

1999 (δεν απονεμήθηκε)

2000 Χρήστος Μπουλώτης Το άγαλμα που κρύωνε (Πατάκης)

2001 (δεν απονεμήθηκε)

2002 Παντελής Καλιότσος Η σφεντόνα του Δαβίδ (Πατάκης) και

         Πασχάλης Τσαρούχας Σκούνα Κοραλλία (Πατάκης)

2003 Χαρά Γιαννακοπούλου Η απέναντι μοναξιά (Ελληνικά Γράμματα) και

         Κώστας Χαραλάς Το μυστήριο της ανομβριδας (Κάστωρ)

2004  Πέτρος Χατζόπουλος Η εξαφάνιση της Ντόροθυ Σνοτ (Πατάκη)

2005 δεν απονεμήθηκε

2006 Φωτεινή Φραγκούλη Το τραγούδι της Περσεφόνης (Ελληνικά Γράμματα)

2007 Μαρία Παπαγιαννη Ως δια μαγείας (Πατάκης)

2008 Χρήστος Μπουλώτης  Ο γάτος της Οδού Σμολένσκυ (Ελληνικά Γράμματα)

2009 Βασίλης Παπαθεοδώρου Το μεγάλο ταξίδι της κινέζικης πάπιας (Καστανιώτης)  

2009 Αλέξης Σταμάτης Ο Άλκης και ο λαβύρινθος (Καστανιώτης)

 

Έπαινοι

1995 Ιωάννα Καρατζαφέρη Χωρίς να το ξέρουν (Πατάκης)

1995 Χρήστος Μπουλώτης Με τα φτερά του Πήγασου (Γνώση)

1997 Αργυρώ Αλεξανδράκη Εφτά σκύλοι όλοι φίλοι  (Πατάκης)

1998 Νίκος Κανάκης Ο λόφος με τους κορυδαλλούς (Πατάκης)

1999 Κίκα Πουλχερίου Τα μεγάλα παπούτσια (Πατάκης)

2001 Χρήστος Ταρναράς Τα φανάρια είχαν πάντα χρώμα κόκκινο (Εντός)

2002 ΄Αννα Ιακώβου Ο ατρόμητος Αβέρωφ (Παπαδόπουλος)

2002    Μάρκος Κάβουρας Η παρεξήγηση (΄Αλφα πι)

2003    Νένα Κοκκινακη Η Ζωίτσα (΄Αγκυρα) και

Κίρα Σίνου Η δυναστεία των Μίσκα (Ψυχογιός)

2004    Άννα Κωσταλλά Τρύπωνας ο φαφαγάλος (Πατάκη) και

Φ. Μανδηλαρά – Μ. Παπαγιάννη  Πιάστε τους (Πατάκη)

2005        Θεοφανώ Καλογιάννη Ο κήπος με τα γκρι (Εστία)

Κατερίνα Μουρίκη Αγάπη χωρίς  σύνορα (Πατάκης)

2006        Μαρία Αγγελίδου Οι άνθρωποι που δεν έβλεπαν όνειρα (Πατάκης)

2009 Νατάσα Καρακατσάνη Ο ήλιος είναι για όλους  (Πατάκης)

 

 

Για μεγάλα παιδιά και νέους

 

Βραβεία

1988 Θέτη Χορτιάτη Ο δάσκαλος με το βιολί και το αστέρι Εκδόσεις( Άγκυρα)

1989 Μάνος Κοντολέων, Οι δυο τους κι άλλοι δυο (Άμμος - Πατάκης)

1991 Μάνος Κοντολέων, Το ταξίδι που σκοτώνει (Καστανιώτης)

1993 Ειρήνη Μάρρα, Γιαλούσα (Κέδρος)

1994 Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου Τραγούδι για τρεις (Πατάκης)

1994 Ζωρζ Σαρή Νινέτ (Πατάκης)

1995 Μάρω Λοϊζου Η μητερούλα μας η Ρωσία (Κέδρος)

1996 Ηρώ Παπαμόσχου Το γεφύρι της Ανατολής (Πατάκης)

1996 Λίτσα Ψαραύτη Το χαμόγελο της Εκάτης (Πατάκης) 

1997 Ελένη Σαραντίτη, Κάποτε ο κυνηγός (Καστανιώτης)

1997 Πόλυ Μηλιώρη, Ένα εισιτήριο παρακαλώ (Πατάκης)

1998 Μάρω Λοϊζου Το αθάνατο νερό (Κέδρος)

1999 Ζωρζ Σαρή Ο χορός της ζωής (Πατάκης)

2000 ΄Ελσα Χίου Σινιάλα με καθρέφτες (Καστανιώτης)

2001 Γαλάτεια Σουρέλη Ο νεομάρτυρας Παύλος (Ακρίτας)

2002 Ηλίας Σταματελόπουλος και Μαρία Ηλιοπούλου ΄Ενα κουκούτσι στο στρατό του

         Μεγαλέξανδρου (Κέδρος)

2003 ΄Αλκη Ζέη Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της (Κέδρος)

2004  Αγγελική Βαρελλά Καλημέρα, Ελπίδα (Πατάκης)

2005  Κίρα Σίνου Αννα και Θεοφανώ, πριγκίπισσες στα ξένα (Κέδρος)

          Κοντολέων Μάνος  Μια ιστορία του Φιοντόρ (Πατάκης)

2006 Ελένη Δικαίου Η κοιλάδα με τις πεταλούδες (Πατάκης) 

Μαρία Λυρατζή Η χαμένη πόλη (Κέδρος)

2007  Δημήτρης Βανέλλης ΄Εξω από τη γκρίζα χώρα  (Ελληνικά Γράμματα)

2008 Ντορίνα Παπαλιού Γκάτερ  (Κέδρος)

2008 Λίτσα Ψαραύτη Η σπηλιά της γοργόνας (Πατάκης)

2009 Λότη Πέτροβιτς Ανδουτσοπούλου Η προφητεία του κόκκινου κρασιού

       (Πατάκης)

 

 

Έπαινοι

 

1990 Αυγή Παπάκου, Ανδρόνικος Α΄ Κομνηνός, ο Φιλόλαος (Gutenberg)

1996 Νάντια Γεωργακοπούλου Ο μικρός Ολλανδός (Δελφίνι)

1998 Πηνελόπη Σταθούλη Το σπίτι με την τζιτζιφιά (Καστανιώτης)

1999 Γιώργος Μιχαήλ Βασιλείου Τον έλεγαν Μπόμπο (Πατάκης)

1999 Σοφία Παράσχου Το παιδί της καρδιάς (Καστανιώτης)

2000 Τούλα Τίγκα Τα χρόνια τρέχοντας (Πατάκης)

2000 Αργυρώ Κοκορέλη Η τρελόριζα της αγάπης (Πατάκης)

2001 Παναγιώτα Στρατοπούλου-Σμυρλή Ανθείας 201 (Εντός)

2002 Ηρώ Παπαμόσχου Το χθες του έρωτα (Πατάκης)

2003

2004  Γιάννης Τζανής Ο Ζηλωτής του ονείρου (Πατάκης)

Γιάννης Ρεμούνδος Επιχείρηση Κούκος (Ελληνικά Γράμματα)

2005  -

2006  -

2007  Τούλα Τίγκα Τα πουλιά στο χιόνι (Πατάκης)

2008 Μελίνα Καρακώστα  Η μαύρη λίμνη (Πατάκης)

2008 Βασίλης Παπαθεοδώρου Χνότα στο τζάμι (Κέδρος)

 

Εικονογράφηση

 

Βραβεία

1988 Κέλλυ Ματαθία Κόβο για το βιβλίο της Μάρως Λοίζου Η νύχτα τρέχει να

         συναντήσει την ημέρα (Καλέντης)    

1989 Βάσω Ψαράκη για το βιβλίο της Ελένης Μαντέλου Ο Γιάννης το δρακάκι

         (Λωτός)

1990 Δημήτρης Γιαννόπουλος - Νίκη Παπασταθοπούλου για το βιβλίο των Πέτρου

          Γαϊτάνου - Μαριανίνας Κριεζή Αγαπημένε μου Νώε

1991 Άννα Μενδρινού για το βιβλίο της Καλλιόπης Σφαέλλου Ιλιάδα (Άγκυρα)

1995 Φωτεινή Στεφανίδη για το βιβλίο της Ο Μαντολόης  (Σίγμα)

1999 Νικόλας Ανδρικόπουλος για το βιβλίο Τα χριστούγεννα του τεμπέλη του Α.

         Παπαδιαμάντη (Παπαδόπουλος)

1999 Γιάννης Στεφανίδης για το βιβλίο του Πέτρα κυλισάμενη (Σίγμα)

2000 Εύα Μελά Η περιπέτεια μιας καρδερίνας της Γεωργίας Ανεζίνη-Λεράκη

         (Σύγχρονη Εποχή)

2001 Σοφία Φόρτωμα Η γάτα που ήθελε να γίνει πουλί του Μάνου Ελευθερίου

         (Ελληνικά Γράμματα)

2002 Μιχάλης Κουντούρης Η ακρίδα με τα κόκκινα γοβάκια του Χρήστου Μπουλώτη

         (Μίνωας)

 

2003 Νικόλας Ανδρικόπουλος  Οι ζαβολιές του Ζαβολίνου (κείμενο: Λότη Πέτροβιτς –Ανδρουτσοπούλου/Πατάκης)
 Βάσω Ψαράκη  Ξέρω τραγούδια να σας πω (Πατάκης)

2004  Ελευθερία Δροσάκη το μέγα συμβάν του δάσους (Εντός / κείμενο της ίδιας)

 Βασίλης Παπατσαρούχας  Η Χρυσούλα (Κάστωρ / κείμενο: Λίλα Πατρόκλου)

2005    Φωτεινή Στεφανίδη Κουδούνια με πατάτες στο φούρνο (Εστία / κείμενο: Χρήστος Μπουλώτης)

2006    Μυρτώ Δεληβοριά Ιστορίες για παιδιά (Εστία / κείμενο: Ισαάκ Μπάσεβιτσ Σίνγκερ)

2007    Νικόλας Ανδρικόπουλος Η χώρα με τους παράξενους ανθρώπους (Καλέντης /κείμενο του ίδιου)

2008    Βασίλης Παπατσαρούχας Οι 12 Κοκκινοσκουφίτσες και ο κουρδιστός λύκος σε κείμενο Χρήστου Μπουλώτη (Παπαδόπουλος)

2008 Μάρια  Μπαχά Όταν η πασχαλίτσα συνάντησε ελέφαντα σε κείμενο Χρήστου

         Μπουλώτη (Λιβάνης)

2009    Έφης Λαδά Η βροχή των αστεριών σε κείμενο της Βάσιας Μώραλη (Μοντέρνοι Καιροί)

2009Διατσέντα Παρίση «Ο κύριος Μπου» σε κείμενο της Τασούλας Τσιλιμένη                            

(Δίπτυχο)

 

΄Επαινοι

1989 Νίνα Σταματίου Η παράξενη αγάπη του αλόγου και της λεύκας (Λωτός) του 

         Χρήστου Μπουλώτη

1995    Φίλια Δενδρινού Με νότες και με γράμματα (Αίολος)

2001 Τάσος Μισούρας Το σκλαβί (Κέδρος) της Ξένιας Καλογεροπούλου

2001 Τάκης Τσεντεμαΐδης Το καρναβάλι των ζώων (Σύγχρονοι Ορίζοντες) του

         Σπύρου Ζαφειρίου

2003    Ράνια Βαρβάκη  Ένα άμπρα και τέσσερα κατάμπρα (Μίνωας)

της  Σοφίας Γαβριηλίδου

Δέσποινα Καραπάνου Έχω ράμματα για τη γούνα σου (Πατάκης)

της Μάιρα Παπαθανασοπούλου

Βασίλης Παπατσαρούχας  Το μυστήριο της ανομβρίδας (Κάστωρ)

του Κώστα Χαραλά.

2004  Βαγγέλης Ελευθερίου  Ούτε γάτα ούτε ζημιά (Κέδρος/κείμενο: Ευγένιος Τριβιζάς)

Κέλλυ Ματαθία–Κόβο Η κότα που έγινε αυγό (Ελληνικά Γράμματα / κείμενο: Σοφία Μαντουβάλου)

2005  Ανδρέας Καράμπελας Το αυγό λαγός (Κέδρος / κείμενο: Σοφία Μαντουβάλου)

Μαρία Μπαχά Η κυρά του χιονιού (Μεταίχμιο / κείμενο: αδελφοί Γκριμμ)

2006 ΄Ιρις Σαμαρτζή  Απ΄την καλή και την ανάποδη (Ταξιδευτής / κείμενο : Μάρω Σφακιανοπούλου)

2007 Ακριβή Συμεωνίδη Το χορτοφάγο τσακάλι (Πορτοκάλι /κείμενο: Δέσποινα Παυλάκη)

2008 Ίρις Σαμαρτζή Το ξύπνημα των κούκων σε κείμενο Μάρως Σφακιανοπούλου  

          (Ταξιδευτής)

2009 Νίκος Καμπασελέ Μικόμπο Ο γιος της Καλέουο σε διασκευή Βασιλικής          Κοντογιάννη Φραγκίσκου Καμπασελέ  (Εστία)

           Σοφία Τουλιάτου Ο Ισίδωρος και ο ναυαγός σε κείμενο της  Αμάντας Μιχαλοπούλου  (Πατάκης)

 

Αναγραφή βιβλίων στον Τιμητικό Πίνακα της ΙΒΒΥ

 

Για τη συγγραφή

1970 Γεωργία Ταρσούλη Δυο ελληνόπουλα στα χρόνια του Νέρωνα (Εστία)

1972 Φράνση Σταθάτου Ήταν κάποτε μια νεράιδα (Χρυσή Πένα)

1974 Πιπίνα Τσιμικάλη Ψηλά στη στάνη της Γαρυφαλλιάς (Κέδρος)

1976 Καλλιόπη Σφαέλλου Τα απομνημονεύματα ενός γάτου (Εστία)

1978 Γαλάτεια Γρηγοριάδου Σουρέλη Εμένα με νοιάζει (Εστία – Πατάκης)

1980 Γιολάντα Πατεράκη Η αρχόντισσα του Αιγαίου (Εκδόσεις των Επτά)

1982 Νίτσα Τζώρτζογλου Προ Χριστού στη Βραυρώνα (Εστία)

1984 Κίρα Σίνου Το τέλος των τεράτων  (Κέδρος)

1986 Ευγένιος Τριβιζάς Το όνειρο του σκιάχτρου (Εστία)

1988 Άννα Γκέρτσου Σαρρή Το ΄λέγαν Ξάστερο (Κέδρος)

1990 Χάρης Σακελλαρίου Το θυμωμένο ποτάμι (Gutenberg)

1992 Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου Λάθος, κύριε Νόιγκερ! (Πατάκης)

1994 Μάνος Κοντολέων Δομήνικος (Πατάκης)

1996 Λίτσα Ψαραύτη Τα δάκρυα της Περσεφόνης (Πατάκης)

1998 Τούλα Τίγκα Η βοή των υδάτων (Πατάκης)

2000 Φιλομήλα Βακάλη-Συρογιαννοπούλου Αγαπάει Γιάγκο, αγαπάει (Άγκυρα)

2002 Βούλα Μάστορη Ο χιονάνθρωπος πήρε τη μαμά (Πατάκης)

2004 Ηρώ Παπαμόσχου Το χθες του έρωτα (Πατάκης)

2006 Σοφία Φίλντιση Ποιήματα για παιδιά (Πατάκης)

2008 Ελένη Δικαίου Η κοιλάδα με τις πεταλούδες (Πατάκης)

2010 Σοφίας Μαντουβάλου Άλλα τα μάτια της μαϊμούς κι άλλα της κουκουβάγιας

         (Πατάκη)

 

Για την εικονογράφηση

1974 Άννα Μενδρινού Τα δώδεκα φεγγάρια της Γαλάτειας Γρηγοριάδου-Σουρέλη

        (Αποστολική Διακονία)

1976 -

1978 Σοφία Ζαραμπούκα  Το δάσος (Κέδρος)

1980 Αντώνης Καλαμάρας  Η Ποντικούπολη του Μάνου Κοντολέων (Καστανιώτης)

1982 Γιάννης Ξανθούλης Ο πλανήτης Φουρ

1984 Διατσέντα Παρίση Στη λαϊκή, στη λαϊκή! της Ελένης Βαλαβάνη (Πατάκης)

1986 Αλέκος Φουντουκλής Έξι κόκκινες  ιστορίες με ουρά του Κ.Π.

         Παναγιωτόπουλου (Καστανιώτης)

1988 Κέλλυ Ματαθία Κόβο Το ποτάμι τρέχει να συναντήσει τη θάλασσα της Μάρως

         Λοΐζου (Καλέντης – Πατάκης)

1990 Υβέτ Παπαδοπούλου  Τώρα θέλω να χορέψω της Πέπης Δαράκη

         (Σύγχρονη Εποχή)

1992 Μαριόρα και Θανάσης Εξαρχόπουλος  Η μέτρηση του χρόνου (Αίολος) 

1994 Βαγγέλης Παυλίδης Μήπως είδατε τον Αόρατο; της Μάρως Λοϊζου (Πατάκης)

1996 Τατιάνα Ραϊση-Βολανάκη Το παραμύθι που σου υποσχέθηκα (Ελληνικά

         Γράμματα)

1998 Νικόλας Ανδρικόπουλος Ο αρκούδος Αρθούρος (Παπαδόπουλος)

2000 Σοφία Ζαραμπούκα Η Αλίκη στη χώρα των μαρμάρων της Άλκης Ζέη (Κέδρος)

2002 Φωτεινή Στεφανίδη Το άγαλμα που κρύωνε του Χρήστου Μπουλώτη (Πατάκης)

2004 Νίκος Γιαλούρης 7 Χιώτικα παραμύθια (Πάπυρος)

2006 Βασίλης Παπατσαρούχας Η κοκκινοσκουφίτσα της Αργ. Κοκορέλη (Ελληνικά

         Γράμματα)

2007        Βάσω Ψαράκη Το σοφό βιβλίο της Σουμουτού (Πατάκης)

2010 Έφη Λαδά Η βροχή των αστεριών της Βάσως Μώραλη  (Μοντέρνοι Καιροί)

 

 

Για τη μετάφραση

1980 Γεωργία Αναστασιάδη-Δεληγιάννη: Ιστορίες απ’ όλο τον κόσμο (Μίνωας)

1982 Λίνα Κάσδαγλη: Τόβε Γιάνσον Μούμιν Τρολλ (Μετόπη)   

1984 Ζωρζ Σαρή: Ανρί Τρουαγιά Βιού (Κέδρος)

1986 Μαρία Κάσση: Κριστίν Νέστλιγκερ Έναν άντρα για τη μαμά (Τεκμήριο)

1988 Ρένα Καρθαίου: Ότφιντ Πρόισλερ Το φαντασματάκι (Ψυχογιός)

1990 Κίρα Σίνου: Γιάν Ράναπ Α + Ρομέο (Πατάκης)

1992 Τζένη Μαστοράκη: Κ.Σ. Λιούις Ο ταξιδιώτης της αυγής (Κέδρος)

1994 Μαίρη Κιτσικοπούλου: Α. Σίγουελ Η μαύρη καλλονή (Καστανιώτης)

1996 Κώστια Κοντολέων: Ρόμπερτ Κόρμιερ Είμαι το τυρί (Πατάκης)

1998 Ιωάννα Καρατζαφέρη: ΄Εϊβι Μόνο την Αλήθεια (Πατάκης)

2000 ΄Αννα Παπασταύρου: Μάρκ Τουέν Χακ Φιν (Παπαδόπουλος)

2002 Ρένα Ρώσση-Ζαΐρη:Rodman Philbrick Μια υπέροχη γυναίκα (Ελληνικά

          Γράμματα)

2004    Κώστια Κοντολέων: Φίλιπ Πούλμαν Το κεχριμπαρένιο τηλεσκόπιο (Ψυχογιός)

2006  Νίκα Βάσω: Πιουμίνι Ρομπέρτο Ο Ματθαίος και ο παππούς του (Πατάκης)

2008 Μαρία Αγγελίδου: Κριστίνε Νέστλιγκερ Οι σκανταλιές του Φραντς (Ψυχογιός)

2010 Φίλιππος Μανδηλαράς : Λόρεν Τσάιλντ Πού έμπλεξες πάλι, Κλάρις Μπίν;     

          (Πατάκης)  

 

 

Υποψηφιότητες βιβλίων για το Βραβείο Janusz Korczak

 

1985 Ζωή Βαλάση Η επανάσταση των παραμυθιών (Γνώση)

1985 Αγγελική Βαρελλά Φιλενάδα, φουντουκιά μου (ΑΣΕ – Πατάκης). Έπαινος

         Janusz Korczak

1985 Άννα Γκέρτσου Σαρρή Σπίτι δίχως αυλή  (Κέδρος)

1987 Ευγενία Φακίνου Μια μικρή καλοκαιρινή ιστορία (Κέδρος) ΄Επαινος

         Janusz Korczak

1987 Μάνος Κοντολέων Γάντι σε ξύλινο χέρι  (Γνώση)

1987 Ειρήνη Μάρρα Μια ιστορία για δύο (Καστανιώτης)  

1990 Σπύρος Τσίρος Οι πήλινες μούσες (Κέδρος)

1994 Έλσα Χίου Νενέ η Σμυρνιά (Καστανιώτης)

1996 Ηρώ Παπαμόσχου Το γεφύρι της Ανατολής (Πατάκης)

1998 Ειρήνη Μάρρα Το άδειο μπουκάλι (Πατάκης)

2000 Σοφία Παράσχου Το παιδί της καρδιάς (Καστανιώτης)

 

 

 

Γ)  ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΑ – ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

 

 

Βραβείο  «Κ.Π. Δεμερτζή» στον ΄Ελληνα δάσκαλο, σε εκπαιδευτικό της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης

 


1992 π. Καλλίνικος Μαυρολέων

1992 Κων. Γιαννόπουλος (έπαινος)

1993 Σούλα Ροδοπούλου

1994 Μιχάλης Αργυρίδης

1995 Γιώργος Κιτρομηλίδης

1996    Νικόλαος Σερασκέρης

1997    Ναννίνα  Σακκά-Νικολακοπουλου

1998 Γιώργος Καβάτζης

1998 Σπύρος Εσερίδης

1999 Βάσω Χαμαλέλη-Μπούκλα

2000 Χρίστος Μπουλούμπασης

2001Θανάσης Καραγιάννης

2002 Χρήστος Γεωργίου και Δημήτριος Μπράβος.

2003 Παναγιώτης Κουμπούρας και Δημήτρης Προύσαλης

2004 Ζωή Καλαφάτη και

Αγγελική Πανάγου 

2005    Χατόγλου Φρόσω

2006 Καλαμπαλίκη - Μπάου Θάλεια

Γκοργκούτα Κατερίνα

2007  Ελένη Ηλία

2008  Αναστάσιος Λουκίσας

2008  Παύλος Λιάζος

2009 Σταυρούλα Μιχαλοπούλου

2009 Γιώργο Φραγκάκη

 

΄Επαινοι

2002 Χριστίνα Χριστογιάννη και  Χρήστος Κολαργιός.

2003 Βερονίκη Ευαγγέλου

2004  Χριστίνα Τζομπανάκη και Δημήτριος Τσουρούπης

2005 Αγγέλα Μαλμου

2007 Χαράλαμπος Κατσάρας

Κωνσταντίνος Τσιόπελας 2008

Ελένη Κριστιβέλα

 


 

 

 

Βραβείο του εκδοτικού οίκου Αθ. ΨΥΧΟΓΙΟΣ σε εκπαιδευτικό της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

 

2004 Μαρία Κονδύλη

2005 Μαρία Μάγδα Τζαφεροπούλου

2006 Σοφία Χατζηδημητρίου- Παράσχου

2007 Καίτη Τοπάλη

2008 Κωνσταντίνα Τσώλη Σελεβίστα

2008 Σταυρούλα Κάτσου Καντάνη

2009 Χρίστο Φωτεινόπουλο

 

Έπαινος

2005 Παναγιώτα Ψυχογυιοπούλου

 

Βραβείο εκδοτικού οίκου Καστανιώτη σε Βιβλιοθήκη

 

 

1993 Μορφωτικός Σύλλογος Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός Κοινότητας Καστανεών Έβρου

1994 Παιδικό Παράρτημα Δημόσιας Βιβλιοθήκης Φλώρινας

1995 Δημοτική Βιβλιοθήκη Σαμοθράκης

1996 Δημοτική Βιβλιοθήκη ΔΕΠΚΑ Σερρών

1997 Παιδική - Νεανική Βιβλιοθήκη Σπλάντζιας Χανίων

1998 Βιβλιοθήκη 2ου Δημοτικού Σχολείου Βροντάδου Χίου

1999 Βιβλιοθήκη του Πολιτιστικού Συλλόγου Κονταριώτισσας, Νομού Πιερίας

2000 Δημοτική Βιβλιοθήκη Ορεστίδος

2001 Παιδική Βιβλιοθήκη Σεισμοπλήκτων νομού Ιωαννίνων

2002 Παιδική Βιβλιοθήκη «Πέπη Δαράκη» Αγίας Παρασκευής Λέσβου

2003 Βιβλιοθήκη 4ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης

2005    Βιβλιοθήκη Νέου Πετριτσίου (Νομού Σερρών)

2006    Βιβλιοθήκη Άνω Ποροϊων (Νομού Σερρών)

2007 Βιβλιοθήκη Πολιτιστικού Συλλόγου «Αμύντας» Καλυβίων Σκύδρας (Ν.Πέλλας)

2008 Βιβλιοθήκη Δημοτικού Σχολείου Κορμίστας Σερρών

2009 Βιβλιοθήκη Δημοτικού Σχολείου Νέου Σουλίου Σερρών

 

 

Βραβείο εκδοτικού οίκου Πατάκη σε σχολικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας

 

 

1997 Γιάννης Παπαδάτος για το πρόγραμμα: Το εξωσχολικό βιβλίο: Οικοανάγνωση

          και ανάγνωση

1999 Πρόγραμμα ΧΕΝ Τρικάλων

2000 Πρόγραμμα 13ου και 21ου Δημοτικών Σχολείων Κερατσινίου

2001 Παιδικό πρόγραμμα Βιβλιοθήκης του Πνευματικού Κέντρου Νέας

         Φιλαδέλφειας (υπεύθυνη: Παναγιώτα Στρίκου)

2002   Πρόγραμμα Πάμε Βιβλιοθήκη των 14ου και 59ου Δημοτικών Σχολείων Πειραιά

2003   Πρόγραμμα  132ου Δημοτικού Σχολείου Αθήνας

2004   Ενοριακή Λαϊκή Βιβλιοθήκη Μικρού Δερείου (Νομού ΄Εβρου)

2005   Πίτσικας Ηλίας

2006   1ο Δημοτικό Σχολείο Ακράτας Αιγιαλείας

2007   Εργαστήριο Λόγου και Τέχνης του Π.T.Δ.E. Πανεπιστημίου Αθηνών

         για το Ερευνητικό Πρόγραμμα Πολλαπλών Δράσεων για την Καλλιέργεια της

         Φιλαναγνωσίας  «΄Οταν ο Ροβινσώνας Κρούσος συνάντησε το Χάρυ Πότερ».

2008   Απαγγελτική Ομάδα Καϊλαρίων Πτολεμαϊδας για το πρόγραμμα «Κυριακή των

          Παραμυθιών»

2009   Παραμύθια και Μουσικές του κόσμου στη Βυτίνα Αρκαδίας από το μη

          κερδοσκοπικό σωματείο «Τόπος Συνάντησης και Διαδράσεων Μύθων και

           Ήχων» και την κ. Βίκυ Σταύρου

 

 

 

΄Επαινοι

2002 Πρόγραμμα Νηπιαγωγείου Χωραφακίων Χανίων (νηπιαγωγός Δέσποινα Καραγιαννίδου) και 

Πρόγραμμα Παραρτήματος Ραφήνας του Λυκείου των Ελληνίδων.

2004 Εκπαιδευτήρια Ντόλκου-Μπακογιάννη (Λάρισα)

2007  Μιχάλης Αργυρίδης

2008 Πρόγραμμα «Στη χώρα των Λοτοβιβλιοφάχων» κ. Μαρία Σιταρά

 

 

Βραβείο εκδοτικού οίκου ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ σε φορέα που καλλιεργεί τη φιλαναγνωσία  μέσω του διαδικτύου

 

 

2002 1ο Δημοτικό Σχολείο Ακράτας

2003 1ο Δημοτικό Σχολείο Ψυχικού

2005 δεν απονεμήθηκε

2006 Μπαλή Βενετία

2007 Νηπιαγωγείο Τερπνής Νιγρίτας Νομού Σερρών

2008 Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Χίου «Α. Κοραής» Η ιστορία της γραφής και

         του βιβλίου σε CD ROM

2009 Πειραματικό Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Πορταριάς Ν. ΤΣΟΠΟΤΟΣ

 

Έπαινος

2005 1ο Δημοτικό Σχολείο Άργους Ορεστικού.

 

 

 Βραβείο εκδοτικού οίκου ΜΙΝΩΑΣ σε σύλλογο γονέων και κηδεμόνων μαθητών Δημοτικού, Γυμνασίου ή Λυκείου που προωθεί την παιδική/νεανική λογοτεχνία.

 

2007 Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 1ου Δημοτικού Σχολείου Ψυχικού 

2008 Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 8ου Δημοτικού Σχολείου Αγ. Παρασκευής

2010   Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 2ου Δημοτικού Σχολείου Βούλας

                                ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΛΙΒΑΝΗ

         ΣΕ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΟ ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΗ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ

 

·        2009 Γλυκερία Αντωνιάδου των Παιδικών Βιβλιοθηκών Δήμου Καλαμαριάς

 

 

 

 

Βραβείο «Πηνελόπη Δέλτα»

 


1988 Γεωργία Δεληγιάννη-Αναστασιάδη

1988 Καλλιόπη Σφαέλλου

1989 Ξένη Κερασιώτη

1989 Γιώργης Κρόκος

1990 Τάκης Λάππας 

1990 Αλεξάνδρα Πλακωτάρη

1991 Ρένα Καρθαίου

1992 Ελένη Βαλαβάνη

1993 Άλκη Γουλιμή

1994 Αλεξάνδρα Σταυροπούλου

1995 Πηνελόπη Μαξίμου

1995 Αυγή Παπάκου-Λάγου

1996 Βίτω Αγγελοπούλου

1997 Ι.Δ. Ιωαννίδης

1997 Θέτη Χορτιάτη

1998 Νίτσα Τζώρτζογλου

1999 Ντίνα Χατζηνικολάου

1999 Δημήτρης Μανθόπουλος

2000 Πέπη Δαράκη

2000 Γιολάντα Πατεράκη

2001 Β.Δ. Αναγνωστόπουλος

2002 Μιχάλης Μερακλής

2003 Μαρία Μιράσγεζη

2003 Γαλάτεια Παλαιολόγου

2004 Φράνση Σταθάτου

2005 Άντα Κατσίκη-Γκίβαλου

2006 Ηρακλής Καλλέργης

2006 Ζωή Γκενάκου

2007 Κούλα Κουλουμπή-

          Παπαπετροπούλου

2007  Ζωή Κανάβα

2008 Φιλομήλα Βακάλη 

          Συρογιαννοπούλου

2009 Σοφία Γιαλουράκη


 

 

Μετάλλιο του Κύκλου

 

1992 Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας

1992 Εκδόσεις Αυλός - Αφοί Ασημακόπουλοι

 

 

 

΄Ελληνες υποψήφιοι για το βραβείο Hans Christian Andersen

 

Συγγραφείς

 


1972 Άλκη Γουλιμή

1974 -

1976 Άλκη Ζέη

1978 Άλκη Ζέη

1980 Άλκη Γουλιμή

1982 -

1984 -

1986 Πιπίνα Τσιμικάλη

1988 Ζωρζ Σαρή

1990 Αγγελική Βαρελλά

1992 Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη

1994 Λ. Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου   

1996 Κίρα Σίνου

1998 Μάρω Λοϊζου

2000 Λίτσα Ψαραύτη

2002 Μάνος Κοντολέων

2004 ΄Αλκη Ζέη

2006    Τριβιζάς Ευγένιος

2011   Βούλα Μάστορη

2010Λότη Πέτροβιτς

        Ανδρουτσοπούλου


 

Εικονογράφοι

 

1970 Πέτρος Ζαμπέλης


1972 Πέτρος Ζαμπέλης (απέσπασε

         Έπαινο)

1974 Παύλος Βαλασάκης

1976 Πέτρος Ζαμπέλης

1978 Πέτρος Ζαμπέλης

1980 Παύλος Βαλασάκης

1982 Σοφία Ζαραμπούκα

1984 -

1986 Βάσω Ψαράκη

1988 Άννα Μενδρινού

1990 Διατσέντα Παρίση

1992 Άρτεμις Νικολαϊδου

1994 Σοφία Φόρτωμα

1996 Υβέτ Παπαδοπούλου 

1998 Αλέξης Κυριτσόπουλος

2000 Τατιάνα Ραϊση-Βολανάκη

2002 Νικόλας Ανδρικόπουλος

2004 Φωτεινή Στεφανίδη

2006 Ψαράκη Βάσω

2008 Βασίλης Παπατσαρούχας

2010 Διατσέντα Παρίση


 

 

 

Υποψηφιότητες για το διεθνές βραβείο Astrid Lindgren

 

2005 Αγγελική Βαρελλά και Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά

2006 Σίνου Κίρα και το Κέντρο Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου.

2007 Λίτσα Ψαραύτη και Καλλιτεχνική Εταιρεία Εικονογράφησης Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου "Αίσωπος".

2008  Φωτεινή Στεφανίδη

2009 Βάσω Ψαράκη

 

 

 

To topPrintEmailBack
EΡΓΟ ΣΥΓΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ
ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε ΚΑΙ ΤΟ ΥΠOYΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.
Ε.Π. 'ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ'
Χρήστης: [Είσοδος]


ΕΚΕΒΙ © 2008. Hellenic Ministry of Culture. All rights reserved.
Site designed by Digid / karamella, Developed by Globo S.A.